قبل ازرزروکردن نیروخدماتی به این نکات توجه فرمائید.

 نکات مهم در مورد کارگر نظافتی

مساله بزرگ درباره استخدام نیروهای خدماتی ـ برای هرکاری که استخدام شده باشند ـ این است که آنان در کنار انجام دادن درست کارشان، دارای صلاحیت و شایستگی متعارف باشند تا ورود آنان به منزل که حریم خصوصی افراد است تولید مشکل احتمالی نکند و در یک کلام خیالمان راحت و آسوده باشد.

 بسیاری از این نیروها انسان هایی شریف و زحمتکش و نجیب هستند، اما باز توجه به برخی نکات ضروری است:

 در نظر داشته باشید باید فقط از موسسات خدماتی که مجوز کار دارند و در آگهی خود برخورداری از این مجوز و شماره ثبت را قید کرده اند، تقاضای کارگر کرد. این شرکت ها باید ازاماکن نیروی انتظامی و اتحادیه صنف شرکت های خدماتی مجوزهای جداگانه معتبر داشته باشند. کارگران این شرکت ها نیز باید کارت و معرفی نامه دارای مهر و سربرگ شرکت خود را حتما همراه داشته و قبل از شروع کار به شما ارائه دهند.

یکی از نکاتی که باید توجه داشته باشید این که اگر از هشت ساعت بیشتر کار دارید و با کارگر به توافق می رسید که وی به کارش در ساعات بیشتر ادامه دهد حتما شرکت را در جریان بگذارید. شاید شما فکر کنید اگر پول اضافه کار را مستقیم به کارگر بدهید سود بیشتری نصیب وی می شود، اما در نظر داشته باشید اگر بعد از هشت ساعت اتفاق یا حادثه ای برای وسایل منزل یا خود کارگر یا حتی درگیری بین کارگر و مشتری پیش بیاید، شرکت به هیچ عنوان مسئولیت آن را قبول نمی کند.

چند نکته ضروری

۱-نحوه محاسبه دستمزد نیروهای خدماتی به صورت ساعت کار مشخص محاسبه می‌شود بنابراین برای جلوگیری از هدر رفتن وقت، تمام لوازم موردنیاز کار را قبل از حضور کارگر مهیا کنید یا این‌که روزی که با شرکت قرارداد می‌بندید بخواهید کارگر با خودش لوازم هم بیاورد که در این صورت باید هزینه‌ای اضافه‌تر بپردازید.

۲-سعی کنید روزی که از نیروی خدماتی برای نظافت منزل استفاده می‌کنید حداقل دونفر در منزل حضور داشته باشند تا بتوانید کلیه امور را تحت کنترل داشته باشید.

۳ـ‌ در صورت بروز خسارت به لوازم می‌توانید براساس قرارداد علیه شرکت ادعای خسارت کنید البته فراموش نکنید حداکثر ۴۸ ساعت برای این کار فرصت دارید چون پس از آن شرکت مسئولیتی در قبال این حوادث نخواهد داشت.

۴ـ‌ اگر هنگام کار به خدماتی اضافه‌تر از آنهایی که در قرارداد قید شده نیاز دارید حتما دوباره با شرکت تماس گرفته و تحت نظر مدیریت شرکت به توافق برسید و هرگز خودتان با کارگر توافقی نداشته باشید.

۵ـ‌ در نیم ساعت اولیه اگر از کارکرد نیروی خدماتی رضایت نداشتید بسرعت با شرکت تماس گرفته و درخواست جایگزین داشته باشید چون این حق مسلم شماست.

۶ـ‌ قبل از شروع به کار نیروی خدماتی خوب شرایط و نکات مندرج قرارداد را کنترل کنید تا بعدا دچار دردسر نشوید.

۷ـ‌ به فرهنگ و حقوق نیروهای خدمات احترام گذاشته و با آنها ارتباطی مناسب برقرار نمایید.

همه چیز براساس قرارداد

یکی از مشکلات عمده برای آنهایی که از نیرو‌های این گونه شرکت‌ها استفاده می‌کنند بحث دبه کردن کارگران است درحالی که بهترین گزینه برای شما جهت جلوگیری از بروز هرگونه اختلاف این است که هنگام عقد قرارداد با شرکت تمام خواسته‌های خودتان را بگویید و از شرکت بخواهید آنها را در قالب قراردادی مکتوب همراه نیرو برای شما ارسال نماید این موارد شامل تمام خدماتی که نیاز دارید، تعهدات شرکت، قیمت و هزینه‌هایی که باید بپردازید یا حتی زمان استراحت کارگران خواهد بود. با این روش و مکتوب شدن قراردادی که دارای مهر و امضاء شرکت است هر دو طرف یعنی نیروی خدماتی و شما با خیالی آسوده به امور خودتان می‌پردازید