آنچه باید از سمپاشی خانه بدانید.

سمپاشی خانه اقدامی‌برای جلوگیری از ورود و زاد و ولد حیوانات و حشرات موذی در خانه است؛ اما این سموم باید با دوز مناسب در محیط های بسته مانند منازل و محیط کار استفاده شوند. گاهی استفاده از سموم غلیظ در محیط خانه یا محل کار باعث ایجاد مسمومیت های تنفسی و غذایی برای انسان و حیوانات خانگی می‌شود. کیفیت سمپاشی در محیط های بسته اهمیت ویژه ای دارد زیرا استنشاق بخارهای ناشی از سمپاشی های غیراصولی باعث ایجاد بیماری های قلبی و ریوی برای اهالی خانه می‌شود.

سمپاشی های اصولی و در بازه زمانی مناسب باعث ماندگاری بیشتر سموم و از بین بردن تعداد بیشتری از جمعیت حشرات و حیوانات موذی می‌شود. اغلب مساعدترین شرایط برای انجام سمپاشی منازل در فصول گرم سال است و سمپاشی حشرات خانه در این فصل به وفور انجام می‌شود. سموم گازی نسبت به سموم مایع و جامد نیاز به مراقبت بیشتری دارند. معمولاً برای سمپاشی خانه برای سوسک و حشرات بیشتر از سموم گازی به صورت اسپری استفاده می‌شود.

نکته مهمی‌که وجود دارد این است تمام خانه به صورت یک جا سمپاشی شود و نمی‌توان یک واحد از آپارتمان یا مجتمع را فقط سمپاشی کرد، چون نتیجه اصلی را نخواهید گرفت. در واقع سمپاشی زمانی موفق خواهد بود که از پشت بام آغاز شود و تا زیرزمین و پارکینگ و موتورخانه و سایر نقاط خانه را در برگیرد.

سمپاشی ساختمان برای نابودی چه نوع حشرات یا موجوداتی مناسب است؟

به طور کلی سمپاشی ساختمان برای از بین بردن تمامی‌حشرات و جانداران موذی صورت می‌گیرد؛ اما به طور معمول سمپاشی برای موش، عقرب و رتیل همچنین سمپاشی خانه برای مارمولک، مورچه، سوسک، هزارپا، خرخاکی، کنه، ساس و کک انجام می‌شود؛ در بیشتر موارد یک بار سمپاشی کافی نیست و نیاز به تکرار آن در دوره های تخم گذاری است.

انواع درب و پنجره دو جداره و هر آنچه که برای انتخاب آن باید بدانید

برای سمپاشی آپارتمان‌ها و خانه های قدیمی‌روش های خانگی مؤثر نخواهند بود و لازم است برای نابودی موجودات و حشرات موذی از کمک شرکت های معتبر سمپاشی استفاده کرد. در برخی موارد مانند وجود کلونی مورچه ها در زیر پی ساختمان، حتی روش های سمپاشی صنعتی نیز مؤثر واقع نمی‌شود و تنها روش ریشه کنی، خراب کردن خانه یا آپارتمان و بازسازی آن است.

اقداماتی که بعد از سمپاشی خانه باید انجام دهید.

  • از آنجایی که خانه محلی زندگی است پس از انجام سمپاشی لازم است تا اقدامات خاصی و به صورت جدی انجام شود. زمان مناسب سمپاشی باید توسط کارشناسان شرکت سمپاشی منازل مشخص شود. سم تا زمانی که مرطوب است می‌تواند مسمومیت ایجاد کند. به همین دلیل توصیه می‌شود هنگام سم پاشی و تا ۴۸ ساعت بعد، کودکان زیر ۶ سال، خانم های باردار، افرادی که دچار بیماری های ریوی، قلبی، کلیوی، حساسیت و بیماری های پوستی هستند، در خانه حضور نداشته باشند. این توصیه را جدی بگیرید سعی کنید تا حد ممکن در زمان سمپاشی در منزل حضور نداشته باشید.

  • تمامی‌لوازم منزل در زمان سمپاشی با مایعات پوشیده شده باشند تا به سموم آغشته نشوند.

  • پس از اتمام سمپاشی تا چند روز کلیه حیوانات خانگی را از محیط دور کنید.

  • پس از ورود به خانه در و پنجره را باز کنید تا میزان زیادی از بخارهای سمپاشی خارج شود. سپس کاملاً منافذ را ببندید تا از ورود مجدد حیوانات موذی به محیط جلوگیری کنید.

  •  مواظب باشید مواد غذایی در انبار به سموم آغشته نشوند.

  •  باید سمپاشی خانه تضمینی و بدون نقص باشد. به همین دلیل باید توسط افراد و شرکت های معتبر انجام شود.